Oto ekspertiz dükkanı açmak için Kârlı mıdır?

Oto Ekspertiz açmak kârlı mıdır

Son yıllara bakıldığında ülkemizde otomobil satışları gün geçtikçe artmaktadır. İkinci el otomobil alışverişlerinin artması ile birlikte araçların ekspertiz rapor almaları da çoğalmaktadır. Ayda 500.000 ile 600.000 arasında satılan ikinci el araçların kontrolleri için oto ekspertizler önemli rol oynamaktadır. Özellikle devletin çıkardığı TSE Belgesinin zorunluluğu ile bu rakamlar çok üst seviyelere çıkacağı bir gerçektir. Araba alacak kişiler beğendikleri araçları oto ekspertize götürerek araç hakkında gerekli tüm bilgileri alabilirler.

Oto ekspertiz araba alışverişlerinde son yıllarda oldukça kullanılmaya başlandı. Bu da kişileri oto ekspertiz dükkanı açmaya teşvik etmeye başladı. Türkiye’de satılan araçların şu anda yaklaşık %50’si oto ekspertize götürüldükten sonra satılıyor veya alınıyor. Ve bu %50 olan rakam zorunlulukla beraber %80,%90 seviyelerine ulaşacaktır. Bu da Oto ekspertiz sektörüne olan ilgiyi fazlasıyla artıracaktır, ve bu da oto ekspertiz açmak kârlı mıdır sorusuna cevap olacaktır.

Oto ekspertiz sektöründe hem talep hem de arz açısından her yıl artış yaşanmaktadır. Tek bir aracın ekspertiz fiyatının yaklaşık 300 TL’den başlaması sektörü cazip hale getirmektedir. Sizde oto ekspertiz açmak istiyorsanız, karlı ve kazançlı bir sektörün sizi beklediğine emin olabilirsiniz. Herhangi bir bilgi, tecrübe ve deneyim olmadan, rekabetin az olduğu bir alanda oto ekspertiz dükkanı açarak para kazanabilirsiniz.

Ancak oto ekspertiz açma maliyeti, aylık kazancı, bayilik modeli ve sıfırdan açma ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu sebeple bizim gibi sektörde uzun yıllar işlem yapan ve piyasayı analiz ederek ulusal mecralarda reklam veren ve sektörde teknolojiyi en iyi şekilde kullanmış firmamızla tanışabilir ve  bilgi alabilirsiniz.

oto-ekspertiz-açmak-karlı-mıdır

Oto ekspertiz açmak için gerekli belgeler

Oto ekspertiz dükkanı açmak isteyenlerin bazı belgeleri eksiksiz olarak ilgili kurumlara teslim etmesi istenir. Gerekli belgelere ulaşmak isteyen girişimciler, bulundukları belediyenin resmi internet sayfasına giriş yaparak gerekli belgelere ulaşabilmektedir. Başvuru için gerekli belgeleri elinde bulunduran kişiler, iş yerini açtıktan sonra vergi işlemlerini de hallettikten sonra oto ekspertiz olarak dükkanını açmaya başlayabilmektedir. Yakın zamanda başlayan TSE Belgesini de yine firmamız danışmanlığında yapabilir ek maliyetlerden kurtulabilirsiniz.

Oto ekspertiz hizmeti sunmanın maliyeti ne kadardır?

  • Oto Ekspertiz açmak kârlı mıdır, Experix Kurumsal Oto Ekspertiz ile bayiliğimizi alarak bu işe başlayabilirler. Gerekli makineler ve iş tecrübesine ulaşmış ve üretici firmamız bu konuda size destek olacaktır. Artan araç alım satımının doğurduğu yeni bir iş kolu olan oto ekspertiz dükkanını açmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur fiyattır.
  • Diğer firmalar ile rekabet içinde Experix Oto Ekspertiz öne çıkacaktır. Eskiden olduğu gibi alacağı aracı tamirciye götürmeyen kişiler, oto ekspertize giderek hasarı veya boyası belgelenmiş araçları gönül rahatlığıyla almaktadır. Bu dükkanlar sayesinde kişiler alacağı arabaların hasarlarını bilerek almaktadır. Firmamız size Sermayeniz dahilinde bulunduğunuz şehir için bir fizibilite çalışması yaparak değerlendirmede bulunmaktadır. Fizibilite düşündüğünüz andan, bu işin 5. yılına kadar olan planlardır. Oto ekspertiz açmak için yapacağımız fizibilite sizin  hedeflerinize daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır.
  • Sıra geldi dükkan bulma aşamasına. Bu konuda da danışmanlık yaparak size en uygun noktanın belirlenmesi için büyük çaba harcamaktayız. Dükkan bulduktan sonra herhangi bir cihazlarımızı satın almadan önce mutlaka vergi levhası kaydınızı yaptırın. Satın alacağınız demirbaş ürünleri şirketinize fatura ettirmeniz, büyük bir vergi avantajı sağlayacaktır.
  • Daha sonra Üretici firmamızdan Oto ekspertiz cihazlarını temin etmeniz gerekiyor. Tabi bir oto ekspertiz için gerekli tamirat ve dekoru yaptıktan sonra. Araç parkuru, bakım çukuru ve denetleme noktası gibi dizaynlar içinde her türlü desteği eksiksiz olarak vereceğimizden şüpheniz olmasın.
  • Tüm dizayn ve dekorları oluşturup, gerekli oto ekspertiz makine ve cihazları satın aldıktan sonra sıra geldi açılış aşamasına. Tabi bu aşamaya kadar personel teminini ve eğitimini tamamlamış olmalısınız Experix bu konuda da yardımcı olarak personel eğitimi ve kariyer.net gibi önemli destekleri sizlere sağlamaktadır.
  • Mutlaka açılışa özel bir fiyat, pazarlama ve reklam kampanyası oluşturarak gerekli destekleri sağlıyoruz. Özellikle internet üzerinden yapacağımız reklamların müşteri sayınızı arttırmanızda büyük katkısı olacaktır. 1 Aylık Google ads desteğimizde bu konuda çok ama çok önemlidir. Ayrıca Adwords destek eğitimini vererek kendiniz reklam şirketlerine bağımlı olmadan bu işlemleri gerçekleştirebileceksiniz.

Oto Ekspertiz Açma Maliyeti

Buraya kadar anlattığımız işlemlerden firmamızdan oto ekspertiz makinaları ve cihazlarını satın aldığınız taktirde, minimum açılış maliyetiniz 150 Bin TL olacaktır. Bütün malzemeleri almak zorunda değilsiniz. Sadece muadil hizmet verebilir ya da hizmette kesintiye gidebilirsiniz. Bu sebeple rakamlar daha aşağı çekilecektir.

Örneğin; 4×4 araçlara, uzun araçlar ve kamyonlara hizmet vermeyebilirsiniz. Ancak hizmetlerde kesintiye gitmeniz tavsiye etmiyoruz. Üretici konumda olmamız sebebiyle bizde bayilik için alacak olduğunuz cihazları daha uygun maliyetlerle bulabilirsiniz. Size sunacağımız bu malzemelerin bir çoğunu diğer oto ekspertiz bayilik veren firmalarda göremezsiniz. Veya maliyetleri çok yüksektir.

Bizim sunacağımız tüm tekliflerde hiçbir malzemeyi dışardan ekstra olarak almazsınız siz sadece Personel, Dükkan ve Gerekli Masa Sandalye temini yaparak direk işe başlayabilirsiniz. Bu durumu kendi açınızdan düşünün. Her test cihazının tam takım olduğu kurumsal bir oto ekspertiz dükkanını zahmetsiz uğraşmadan açmak mı ? Yoksa her cihaz için ayrı ayrı uğraşarak zaman ve Para kaybımı ? Ayrıca Ulusal Tv reklamları ve Google desteklerini de kesinlikle göz ardı etmeyiniz. Çünkü reklam en önemli olgudur.

Oto Ekspertiz  Aylık Kazancı Ne Kadar ?

Kurumsal firmamız bir ekspertiz dükkanının günlük ortalama en az 5 araç işlemi yapması gerektiğini ve Bu konuda da sunduğumuz fizibilite raporu ile vereceğimiz bilgiler ve araç sayıları %80-90 bir oranla doğru çıkmaktadır. Ortalama hizmet fiyatlarını 300 TL olarak kabul edelim. Günlük 1500 TL, aylık ise 45 Bin TL ciro rakamı ortaya çıkar. Maliyetler; personel, dükkan kirası, stopaj, vergi, işletme için giderler, enerji gideri ve makine amortismanlarından oluşmaktadır.

3 personelin çalıştığı ve 5 Bin TL kirası olan bir işletme iseniz, aylık kazancınız en az 15 Bin TL olacaktır.150-200 Bin TL yatırım yapılan bir iş için 15 Bin TL kazanmak yeterli sayılabilir ama ekspertiz zorunluluğu ile birlikte bu rakamlar günlük 8-12 araç sayısına hatta daha fazlaya ulaşacaktır. Günlük 15 araçtan fazlasını aldığınız günler de olacaktır. Özellikle yaz aylarında randevu ile çalışmak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle experix oto ekspertiz gibi tecrübeli bir firma markalı bir işletme ile çalışma oldukça fayda sağlayacaktır.

Bu rakamlar ile aylık kazancınız 75.000 ile 100.000 TL arasında değişecek olup karlı bir iş yaptığınızın farkına varacaksınız.

Sizde Tecrübelerimiz ve Kurumsal bir altyapı ile en iyi hizmeti vermek istiyorsanız Experix tam size göre bir proje.