Son Yazılar

Experix Kurumsal Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz sektöründe öncü kurumlar arasında yer alan Experix profesyonel kurulum ekibi, üretici güç ve sorumluluk bilinci ile yatırımlarını en iyi bildiği sektöre aktararak deneyimlerini fark yaratmak için kullanan ve sektörü yakından takip ederek kazandırmayı ve sonra kazanmayı ilke edinmiş bir mottoyla yola çıkıyor. Sizde Kurumsal bir altyapı altında profesyonel destek arıyorsanız Experix ”Deneyim Fark Yaratır” Sloganı ile bayilerini arıyor.

OTO EKSPERTİZ

Oto Ekspertiz

Oto ekspertiz araçların motorundan, arka tampona kadar detaylı bir şekilde incelenmesidir. Oto ekspertiz yaptırılan araçlar ikinci el araçlardır. Piyasa da yeni model araçlardan sayı olarak daha fazla sayı da ikinci el araç vardır. İkinci el araçlara yaptırılan ekspertiz raporu uzman kişiler tarafından yapılır. Bu kişiler araçlar konusunda eğitim almış ve yeterli donanım seviyesinde ki kişilerdir.

Oto Ekspertiz Raporu Neden Yaptırılmalıdır?

Oto ekspertiz raporu ikinci el araç alım satımlarında referans görevi görmektedir. Satışı yapılacak araçla ilgili bütün bilgilere ekspertiz raporu sayesinde ulaşılabilir.

Ekspertiz raporu 13 Ağustos 2019 tarihi itibariyle zorunlu hale getirilecektir. Bu zorunluluk için belirli şartlar da mevcuttur. Örneğin 2011 model üstü yani 8 yaş altında olan ve kilometresi 160.000’in altında olan araçları kapsamaktadır. Bu zorunluluk aslında sürücüler için çok büyük bir fayda sağlayacaktır.

Oto ekspertiz zorunlu hale gelmese bile, her araç bir oto ekspertiz raporunun olmasının faydaları olacaktır. Her araç sahibi oto ekspertiz raporu edinebilir. Bu rapor da aracın herhangi bir eksiğinin dışında motorun hangi özelliklere sahip olduğu bilgisinin detayına ulaşılabilir.

Oto Ekspertiz Raporu İçeriği

Oto ekspertiz yaptırılırken hangi işlemler yapılır? Bunu maddeler halinde ele alabiliriz.
Öncelikle aracın genel arıza tespiti
Motor Performansı Testleri
Alt Takımların Kontrol Testleri
Kaput Testleri
Fren Mesafesi Ölçme Testleri
Süspansiyon Testleri
Arıza Testleri
Kaporta Boya Testleri
Sapma Testleri

İç ve Dış İnceleme Ekspertiz Testleri gibi başlıklar altında Experix Oto Ekspertiz bu incelemelerin her birini özenli bir şekilde yapmaktadır.

Motor Testleri

Motor performans testi dinamolar yardımı ile yapılır. Bu cihazlar otomatik vites veya düz vites ikisi içince kullanılır. Dinamometre sayesinde aracın motorunun gücü ve torku belirlenir. Aracın motorunda meydana gelen en ufak bir hatayı bize gösterir.

Motorun içinde bulunan radyatör, fren, akü, borular, şanzuman gibi her parça bu testin konusudur. Motor performans testleri motorun ateşleme sisteminden, yakma sistemine kadar motorla ilgili olan her kısma ait bilgileri elde etmemizi sağlar.

Süspansiyon Testleri

Araçlarda aranan en önemli özellik iyi bir süspansiyondur. Amortisörler bu süspansiyonu sağlarlar. Aracın sürülmesiyle her zaman anlaşılamayabilir. Böyle durumlarda en iyi yöntem süspansiyon testleridir. süspansiyon testinde incelenen kısımlar yaylar, tekerlekler, aks mili, rot mili, şaft gibi kısımlardır.

Alt Takımların Testleri

Alt takım kontrol testleri, aracın kaldırma mekanizması sayesinde kaldırılarak alt kısımlarının incelenmesi işlemidir. Bu işlem sonucunda aracın herhangi bir kazaya maruz kalıp kalmadığı veya alttan bir darbeye uğrayıp uğramadığı belirlenir. Bu testin inceleme kısımları el freni, kayışlar, şanzıman, direksiyon kutusu, diferansiyel, yağ kısmı, rotlar, akslar radyatör ve egzozdan oluşur.

Fren Testleri

Araç kullanırken güvenlik açısından en önemli kısım olan frenlerin testlerinin belirli zamanlarda yaptırılması gerekir. Fren testleri sayesinde frenlerin durumu kaç oranında çalıştığı gibi önemli bilgilere ulaşılır.

Tekerleklere uygulanan bu test sayesinde hangi tekerlekte ne gibi bir arıza olduğu anlaşılabilir. Fren mesafesi denilen frene bastıktan sonra tam durma anına kadar geçen sürenin grafik ortamına dökülmüş hali test sonucunda ortaya çıkar. Bu testin parçaları diskler, balatalar, el freni aksamı, abs gibi kısımlardır.

Aracın İç ve Dış Ekspertiz Testleri

Aracın içerisinde pek çok kısım bulunur. Camlar, hava yastıkları, dikiz aynası, yan aynalar, direksiyon, koltuklar, göstergeler, araç kapıları ve kolları, vites, aydınlatma, döşemeler, klima, korna, arka ve ön emniyet kemeri, silecekler, farlar, torpido gözü veya aracın donanımına göre varsa diğer kısımlar bu testin içerisinde incelenir. Bu kısımlar genelde kullanıma bağlı olarak yıpranır. Aracın fiziksel görüntüsü de satın alırken dikkate alınır.

Kaporta ve Boya Testi

Araç alacak kişilerin motordan daha çok baktıkları kısımlar ise kaporta boyalarıdır. Bir araç boyanmış ise mutlaka kaza yapmış demektir. Bu test sayesinde aracın hangi kısmı boyanmış onu bilmek mümkündür.

Kaporta boya testi için kullanılan hassas ölçüm yapan aletler sayesinde boyalı kısımlar belirlenir. Bu işlem yine konusunda uzman kişi veya kişiler tarafından yaptırılmalıdır. Araç satın alınarak kaportanın herhangi bir yerinde boya olup olmaması o aracın alınıp alınmamasında çok belirleyicidir. Bu anlamda bu testler yaptırılırken cihazların hata vermemesi ve çok dikkatle yaptırılması gerekir. Boya olmayan yerde boyalı çıkması veya tam tersi bir durum da alıcı ve satıcı anlaşması bozulabilir.

Sapma Testleri

Sapma testleri aracın düz yolda sağa sola savrulma durumlarının olup olmadığını bilmek için yaptırılır. Genelde 1 kilometrelik mesafe baz alınarak bu test uygulanır. Direksiyonun sağa veya sola kayma durumu söz konusu ise bu raporda belirtilir. Böyle bir durum aracın ön kısmı ile alakalı olmaktadır. Mutlaka ön kısımda arızalı olan veya hatalı çalışan bir parça vardır. Böyle bir arıza durumu özellikle uzun yolculuklar da daha çok belli olur.

Arıza Testleri

Arıza testleri her araç için aynı tekniklerle yapılır. Teknoloji sayesinde bu testler kısa bir süre de arızayı tespit etmeye yarar. Aracın elektrikli her kısmı profesyonel arıza tespit cihazı ile taranır ve arıza tespit edilir.

Ekspertiz uzmanları genelde 10 yaşa kadar olan araç alımlarında oto ekspertiz yaptırılmasını tavsiye ederler.  Ekspertiz sektöründe Experix Oto Ekspertiz alanında iyiler arasındadır. 10 yaşında olan aracın mutlaka bir kazası olmuştur. Kazasız bile olsa değişen, yıpranan kısımları olmuştur. Aracını satmak isteyen kişiler araçla ilgili bilgi verseler de ekspertiz raporunda yer alan detayları bilme şansları yoktur.

Oto Ekspertiz Neden Önemlidir?

Ülkemizde her İl de sanayi bulunmaktadır. Araçların sayısının fazla olduğu da düşünülürse oto ekspertiz yaptırmak isteyenler için sanayiler de pek çok ekspertiz uzmanına rastlamak mümkündür.

Araç satın alırken genelde söyleyen pek çok söz vardır. Araç sahibi aracın tüm bakımlarının düzenli yaptırıldığını, hatta servis garantili bakımlarının olduğu belirtir. Ancak bir aracın her yıl düzenli bakımının yaptırılması yeterli değildir.

Yıllık bakımlarda aracın motor kısmındaki bazı parçalar kontrol edilir. Motor performansının nasıl çalıştığı, alt takımlarda bir sorun olup olmadığı gibi bilgilere ulaşmak mümkün olmamaktadır.

Yeni araçlar da yani sıfır kilometre araçlarda bile ekspertiz raporunda arızalı sonuçlar çıkabilir. Bir aracı yeni aldınız ancak bir yerinde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsunuz. Emin olun düşündüğünüz problem vardır.

Yeni fabrikadan çıkmış pek çok araçta da bir takım hatalar olabiliyor. Üretilirken yapılan bu hataları belirlemek için de oto ekspertiz yaptırmak gerekir. Bu konuda Experix Oto Ekspertiz pek çok yeni model aracın oto ekspertizini yapmış bir firmadır.

Büyük firmalar araçlarına garanti verirler. Ancak bu firmalarda çalışan bir kişinin bile yapacağı hatadan kaynaklı olarak piyasaya çıkan araç hatalı olmaktadır. Bu durumlarla çok sık rastlanmasa da artık üretim ağının hızına yetişilemiyor. Bu da insanların hata yapma olasılığını yükseltir. Önemli olan hatanın doğru ve zamanında tespit edilmesidir. Testlerde Experix Oto Ekspertiz de bu hataların hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesine olanak sağlar.